#5H2C4

Kiedyś uwierzyłam w prawdziwość rozmówcy na jednej z aplikacji do nauki języka. Okazał się afrykańskim oszustem próbującym wyłudzać pieniądze w agresywny, manipulacyjny sposób.
Najgorsze jest to, że prawie mu uległam. Nie jestem samotna i niewykształcona, nie wiem co się ze mną stało, ale uwierzyłam w to co mówi z tak dużą łatwością, mimo pewnej wiedzy o zachowaniach ludzi, że mnie to przeraziło. Do dzisiaj wstydzę się do tego przyznać. Czuję się podle, poniżona i głupia. Nic się niby nie stało, ale jednak - uważajcie z kim rozmawiacie w internecie.
dnoiwodorosty1 Odpowiedz

Polecam obejrzeć Na yt James Veitch spam. może niezupełnie to samo, ale mam nadzieję że sie choć trochę pośmiejesz. Niektóre wersje mają polskie napisy.

Do mnie non stop piszą jacyś oszuści udajacy wojskowych / lekarzy / biznesmenów itd, najprościej od razu usuwać zaproszenia od takich obcokrajowców. Można nieźle wtopić, historia z babką, którą zrobili na 4 setki daje do myślenia. Skorzystajmy może z tej okazji, żeby zebrać różne przydatne informacje. Co ja radzę:
- nie podawać żadnych danych osobowych (oczywista oczywistość, ale...)
- nie wdać się w rozmowy o charakterze erotycznym (nic odważnego), ani nie przesyłać absolutnie żadnych zdjęć ani fotografii, które mogą posłużyć potem do szantażu. Ja bym dodała: nie wysyłać atrakcyjnych zdjęć, mogą posłużyć do łowienia kolejnych ofiar.
- nie podawać numeru konta. Może Was kusić chęć otrzymania kasy od takich oszustów, ale współudział w praniu brudnych pieniędzy to też przestępstwo. Jeśli liczycie, że sąd da zrozumienie Waszym intencją, to na wszelki wypadek przemyślcie też wariant B - kiedy nie okaże tegoż zrozumienia. Plus jeśli prześlą Wam zauważalną sumę, to prawdopodobnie dlatego, że na miejscu ktoś już jest wyznaczony do jej odbioru. Macie do czynienia z przestepcami.
- możecie się zabawić, jak James. Im więcej czasu Wy im zabierzecie, tym mniej będą go mieli dla innych potencjalnych ofiar.
- Poszukajcie sobie porad po angielsku (w tym języku jest najwięcej przestępstw i porady też będą rozbudowane). Military romance scam, przy czym w przypadku "lekarzy", "biznesmenów" itd zastąpić właściwe słowo. Chociaż może niekoniecznie, schematy są
praktycznie identyczne. Nie dajcie się skur.......om!

ad13

intencjom*

Lunathiel

Jeszcze Jim Browning ma spoko kanał na temat scamów internetowych, pokazuje głównie ludzi wyłudzających hajs podając się za pomoc techniczną, ale też parę innych rzeczy jak kradzieże tożsamości czy loginów i haseł do kont bankowych. Ogólnie polecam.

Lazur

Dzięki, biorę się za oglądanie :)

bazienka

denko, nie mam profilu na portalu, a i tak potrafil do mnie napisac jeden suggar daddy pt przezle ci 4k dolcow, ale najpierw musisz mi wyslac kod za 50 dolarow...
albo typ, ktory w mily sposob probowal mnie zmusic do zaproszenia go do PL przez ambasade
plus masa dickpickow, jakie dostalam na roznych dziwnych stronkach...
prpoponuje od razu wywalic dostep dla krajow arabskich ( nie wiem, u nich Bazia to imie czy co?), a najlepiej i afrykanskich, jak widac z historii
a juz na pewno nie wysylac zadnych nudesow, absolutnie nikomu
nie podawac prawdziwego nr tel, jak bardzo chcecie, to kupsie sobie starter za 5 dla takich akcji- jak ktos sie robi nachalny, to wywalacie w kosz i spokoj
nie podawac ZADNYCH danych osobowych, takze nr konta, karty czy czegokolwiek

Kurina3

Ja jestem teraz w UK i non stop dostaje SMSy, że niby z PayPala, mojej sieci komórkowej, nawet, że należy mi się zwrot podatku od państwa. Wszystkie łączy to, żeby podać numer konta lub karty, żeby mogli 'zwrócić' mi rzekomą nadpłatę etc. Straszne to jest, ktoś kto nie jest ostrożny i podejzliwy może się konkretnie przejechać.
Gardzę szmatami, które naciągają ludzi w taki sposób. Łapy bym obcinała.

nevada36 Odpowiedz

Afrykański książę.
Tyle się mówi praktycznie wszędzie o wszelakich naciągaczach, manipulatorach, różnych próbach wyłudzeń, a i tak nadal są ludzie, którzy na to się łapią.

Lunathiel Odpowiedz

Logiczne że czujesz się głupio, ale skoro w efekcie nic się nie stało, to tylko zyskałaś - dzięki temu masz doświadczenie i nauczkę na przyszłość. Pomyśl o tym w ten sposób: taki scamer zawodowo oszukuje ludzi, jego zadaniem jest sprawić że obca osoba mu zaufa. Koleś pewnie wyłudza hajs na danym schemacie już od pewnego czasu i zna wszystkie potrzebne do tego sztuczki psychologiczne. Ty nie masz obowiązku ich znać (chociaż warto właśnie dla takich sytuacji kiedy ktoś chce nas zmanipulować).

badar3 Odpowiedz

u mnie był wujek z Afryki ze spadkiem oraz księżniczka również z Afryki gdzie całe królewskie eciepecie spoczywało na koncie a jej - bidulce brakowało 800 USD na opłaty manipulacyjne. Okrągłe 100 tysięcy na mnie czekało:)))

Jumalatar Odpowiedz

Dawno temu dosyć długo wymieniałam się mailami z takim "księciem", bo uznałam to za niezłe ćwiczenie w pisaniu. Miałam dostać sporą paczkę z gotówką (zdjęcie mi przysłał) tylko miałam przysłać czek (bo to w USA było) na 150$, że y opłacić przesyłkę. Nie wiem, czy mi uwierzył, że wysłałam, (też zdjęcie koperty z czekiem mu przesłałam - oczywiście samego czeku nie wysyłałam), bo już na maila z pytaniem, dlaczego nie dostałam obiecanej paczki nie odpisał. :D

Dragomir

Hahahaha :) dobre to.

Corazwiecejpustki

Czytalem, ze jakis brytyjczyk bawil sie podobnie. Tyle, ze mial wyslac kilka tys. funtow. Napisal, ze potrzebuje 200 czy 300 aby odblokowac wlasne konto. Dostal.

MalaCzerwonaKropka Odpowiedz

Ta "prawdziwość rozmówcy" mnie skonfundowała. Chyba chodziło o prawdomówność?

Niezywa Odpowiedz

Może chodziło o brak asertywności, bo niektórzy nie umieją odmawiać.

Dodaj anonimowe wyznanie