#V3Whq

Hej, chciałabym opisać Wam problem, z którym się borykam od jakiegoś czasu.

Mam 16 lat, w tym roku skończę 17. Trochę ponad dwa lata temu straciłam mamę. Bardzo to z tatą przeżyliśmy, zresztą przeżywamy do dzisiaj, choć każdy na swój sposób się z tym pogodził. Tata nie związał się z inną kobietą, tak że mieszkamy tylko we dwójkę. Po śmieci mamy tata zaczął bardziej interesować się moim życiem i spędzać ze mną coraz więcej czasu. Ja też tego potrzebowałam, bo bardzo brakowało mi mamy. Stał się dużo bardziej czuły i wrażliwy w stosunku do mnie. Wcześniej mi to nie przeszkadzało, a nawet mi to odpowiadało. Jednak od kilku miesięcy coś zaczęło mnie niepokoić. Tata ciągle mnie komplementuje, przytula, mówi, że mnie kocha, że przypominam mu mamę. A ja czasami się czuję, jakby nie przytulał mnie tak, jak przytula się córkę, tylko tak, jak przytula się dziewczynę. Słysząc komplementy, czuję się tak samo. Oczywiście tata nigdy nie zrobił nic, co byłoby naruszeniem mojej intymności, to dobry człowiek i ojciec. Nie chcę go zranić głupimi oskarżeniami, dlatego piszę o tym tylko tutaj.
Aura90 Odpowiedz

Jeżeli jest dobrym tatą, to myślę, że po prostu próbuje w ten sposób złagodzić Twoją stratę. Być może dawniej to mama Cię komplementowała i była dla Ciebie ostoją, a teraz tata teraz próbuje - być może nieudolnie - Ci ją zastąpić. Zwłaszcza, że 17 lat, to dość ciężki wiek - niby już jesteś prawie dorosła, a tak naprawdę w środku wciąż siedzi dziecko, którego psychika nadal się jeszcze kształtuje i każde traumatyczne przeżycie może się mocno odbić na późniejszym życiu. A utrata matki boli w każdym wieku.
Ponadto może też być tak, że Ty lepiej poradziłaś sobie z żałobą, niż Twój tata. Być może on tylko udaje silnego, żeby Cię wspierać, ponieważ jest Twoim rodzicem i to jego obowiązek; a tak naprawdę w środku jest rozwalony na milion kawałków i to on desperacko potrzebuje pocieszenia, tym samym nadgorliwa czułość może być formą jego terapii dla samego siebie. Może nawet nie być świadomy, że jest to dla Ciebie odczuwalne.
Sprawa jest niezwykle delikatna, spróbuj na spokojnie z nim pogadać. Zapytaj jak się czuje, porozmawiajcie o swoich odczuciach po śmierci mamy, o tym co Wam pomaga w uporaniu się ze stratą, czego Wam najbardziej brakuje. Być może w tym wszystkim tak bardzo skupił się na chronieniu Ciebie, że totalnie zaniedbał swoje potrzeby emocjonalne i teraz to wszystko zaczyna się kumulować. Powodzenia! :)

ButternutAngel Odpowiedz

Skoro mówisz że jest dobrym ojcem, pewnie po prostu źle interpretujesz jego zachowanie. Zgadzam się z komentarzem Aury.

Vito857 Odpowiedz

Pogadaj szczerze z ojcem, żeby cię nie traktował jako erzac twojej matki.

bazienka Odpowiedz

nie wiem, jaka jest konkretnie sytuacja u ciebie i czy tata nie probuje ci w ten sposob zastapic mamy, ale seksualizacja dziecka jak najbardziej sie zdarza
zdarza sie np. klepanie w tylek dorastajacej corki czy wlazenie jej do lazienki
poobserwuj, moze tata nie ma nic zlego na mysli, ale tez pilnuj swoich granic i jesli czujesz sie z czyms nieswojo to po prostu porozmawiaj o tym

Arina Odpowiedz

Myślę że tata w ten sposób stara Ci się pomóc w tej stracie. Przytulaniem, mówieniem że wyglądasz jak mama itd stara się ją złagodzić. Piszesz że to dobry tata. To co opisujesz nie jest nieodpowiednim zachowaniem ojca wobec córki. Tym bardziej po śmierci bliskiej osoby nic dziwnego że zrobił się dla Ciebie bardziej czuły i pewnie przez myśl by mu nie przeszło to o czym teraz piszesz. Ale dobrze że jesteś świadoma swoich granic. Być może tata w pewien sposób próbuje zastąpić Ci mamę, może nieudolnie, ale chce pomóc. Jesteś jeszcze bardzo młoda i nadal się kształtujesz, on o tym wie i robi co może. Poza tym może sam tego potrzebuje, bo nadal być może mocno przeżywa odejście Twojej mamy. To też powod dla którego stał się bardziej "przytulaśny" i czuły. Nie szukałabym na siłę w tym jakiegoś innego dna oprócz chęci chronienia swojej córki i dbania o jej psychikę czułością, przytulaniem itd. Z pewnością dobrze by było gdybyście dużo ze sobą rozmawiali i spędzali czas - może to pomoże też tacie z jego własnymi ranami emocjonalnymi, bo skupia się na dbaniu o Ciebie na tyle że sam nie do końca przeszedł żałobę i to ukrywa.

Dodaj anonimowe wyznanie