#GddhL

Wynajmowałam jakiś czas temu przez kilka miesięcy z moim narzeczonym pokój w domu, którego głównymi najemcami była para rodaków z dzieckiem.
Pewnego dnia nasz współlokator powiesił się we wspólnym garażu.
Ja go znalazłam.
Ja go zdjęłam z kabla.
Krzyczałam o pomoc, jednocześnie wymiotując, choć wiedziałam, że nic mu już nie pomoże.
Za długo wisiał.
Ten chłopak nie był mi jakoś szczególnie bliski, ot co, mieszkaliśmy w jednym domu.
Umiem o tym rozmawiać, ale np. nie mogę teraz przebywać tam, gdzie jest zupełnie ciemno, bo się boję, na pewne wyrazy lub dźwięki reaguję lękiem.
Sama miałam kilka prób lata temu, ale nic nie wstrząsnęło mną tak jak to.
Nie umiem się pozbierać.
Chyba to sam fakt znalezienia go i dotykania trupa.
Nadal mam wrażenie, że to był sen.
dewitalizacja Odpowiedz

Macie możliwość zmienić miejsce zamieszkania? Duchów raczej nie ma się co bać, ale myślę, że już nigdy nie poczujesz się dobrze w tym domu. Przegadałabym też traumę ze specjalistą, bo znalezienie wisielca przez kogoś, kto sam miał ze sobą problemy może doprowadzić do ich nawrotu w przyszłości.

Już zmieniliśmy na szczęście. Za granicą ciężko o dobrego polskiego psychologa. Szukałam. Mimo że posługuję się komunikatywnie angielskim to tak żeby się wyzewnętrzniać to nie mówię aż tak dobrze.

Ciastozrabarbarem

Kojarzę dziewczyne która mieszka w stanach ale terapię miała po polsku przez kamerkę może uda Ci się coś takiego znaleźć

ingselentall Odpowiedz

Ktoś Ci kazał go dotykać? Jak się powiesił, to niech sobie wisi, niech go dotykają policjanci czy ratownicy medyczni.

Uzytkownik404

Ludzie w szoku nie zawsze działają racjonalnie.
Dziewczyna pisze o swoich problemach, a Ty jej jeszcze dowalasz. Lepiej ci?

Econiks

To niech ludzie działający w szoku mają świadomość, że samobójców się nie rusza, bo prawie każdy taki przypadek podlega zbadaniu, czy nie było ingerencji osób trzecich.
Jakby była, to wielce zszokowana autorka zatarłaby ślady i mogłaby uniemożliwić złapanie sprawcy.

Ifyoulikeme

Zapewne miała nadzieję, że da się go jeszcze reanimować

ohlala

@Econiks

W necie każdy econiks i incelentall kozak, w świecie...

Econiks

Co w świecie? Taka prawda. Może jak dużo osób to przeczyta, to nie będzie utrudniać pracy służbom w takiej sytuacji.

Econiks

Lepiej wg was się nad kimś spuszczać, bo ma problemy, zamiast uświadamiać.

elbatory

@Econics, chodzi o to, że można być najbardziej uświadomionym człowiekiem na świecie, można wiedzieć, jak należy się zachowywać w danych sytuacjach, a jak przychodzi co do czego, to działamy zupełnie wbrew sobie. Nasz mózg i jego działanie jest zagadką dla wielu ludzi o ogromnej samoświadomość, najmądrzejsi tego świata próbowali już rozwiązać te zagadki, ale mózg wciąż pozostaje niezbadany do końca. Przecież ludzie wiedzą, że gdy ktoś na nich napada, okrada i gwałci, to trzeba krzyczeć i uciekać. I ci sami ludzie, którzy to wiedzą, w sytuacjach zagrożenia mogą stracić głos i nie być w stanie się poruszyć. Ty wiesz, że wisielca nie należy dotykać, ale nie wiesz jak się zachowasz, gdy zobaczysz wiszącą żonę, mamę czy córkę i będziesz miał choć minimum nadziei, że mogą jeszcze żyć.

didja

@Econics
@ingselentall,
czy Wy się dobrze czujecie?
Jest prawny obowiązek udzielenia pomocy i jej nieudzielenie jest obarczone odpowiedzialnością karną. Można nie udzielać tylko wtedy, gdy udzielenie jest zagrożeniem dla udzielającego in spe. Bo obowiązuje zasada zabezpieczenia ratownika.
Poza tym autorka zareagowała mi drastycznej sytuacji bardzo racjonalnie. Chłopak mógł jeszcze żyć, RKO mogłoby pomóc, poza tym wiszenie to ryzyko uszkodzenia rdzenia.

Natomiast mówienie osobie z reakcjami potraumatycznymi - tak, autorka ma reakcje potraumatyczne - że zrobiła źle, to pogarszanie jej stanu zdrowia... i to też jest ścigane karnie. Tak że opanujcie się.

Autorko, znajdź sobie specjalistę psychotraumatologa. Po takiej sytuacji powinnaś być skierowana na interwencję kryzysową, najpóźniej później na terapię traumy... ale nikt o Tobie najwyraźniej nie pomyślał. Zainwestuj w terapię, bo jak Ci się rozwinie pełnoobjawowe PTSD (choć z opisu nie da się wykluczyć, że już się rozwinęł), to dopiero będzie klops.

Myślałam że uda mi się go uratować. Nie wiedziałam ile wisi.

ingselentall

@didja - czy "działająca w szoku" miała lateksowe rękawice ochronne i maskę? Nie miała. Czyli nie było zabezpieczona przed kontaktem z potencjalnie zakażonymi płynami ustrojowymi wisielca. Czyli narażała się na zakażenie niewiadomo czym. I to by było na tyle, jeśli chodzi o brednie o obowiązku udzielenia pomocy. Ratownicy medyczni w maskach i rękawicach, a "szary człowiek" ma się narażać dla kogoś, kto wyraźnie dał do zrozumienia, że nie chce żyć? Jeśli mi zdarzy sie znaleźć wisielca, nawet palcem nie ruszę, najwyżej sobie z nim selfie zrobię.

Zobacz więcej odpowiedzi (2)
Czaroit Odpowiedz

Autorko. Poczytaj sobie o brainspottingu. Jest to jedna z form terapii traumy. Bardzo skuteczna, szybka i nieinwazyjna. Żadnego wywnętrzania się przed terapeutą i mielenia tematu miesiącami.

Sesję można zrobić nawet przez neta, żaden problem. Koszt to jakieś 150-200 zł. Czasem już jedna sesja rozwiązuje problem, czasem trzeba ich więcej. Jakby co, terapeutów znajdziesz bez problemu w necie.

Dragomir Odpowiedz

On był skuteczniejszy, a Ty nawet porządnie się zabić nie umiałaś.

TakaOna100

Ty myśl zanim coś napiszesz! Samobójstwa, depresję to dzisiaj ogromny problem i zmora naszych czasów. Pisanie czegoś takiego nie jest ani mądre ani zabawne, jest obrzydliwe

dewitalizacja

Z perspektywy czasu cieszę się, że się nie umiałam porządnie zabić. Ominęłoby mnie naprawdę dużo i nie planowałabym teraz tylu super rzeczy. A próba? Owszem była potrzebna, bo zabrała poszczepienny ból i nauczyła doceniać różne rzeczy, których wcześniej nie umiałam docenić. Może autorka też uświadomiła sobie coś ważnego mając styczność z kimś, komu udało się złapać autobus.

Dragomir

Jeśli tak było, to tylko na plus i mam nadzieję, że nauczyła się doceniać życie i szuka jego pozytywnych aspektów. Ale stwierdziłem tylko fakt, bez emocji podszedłem do tego a tu taki najazd.

TakaOna100

Nie stwierdziłeś faktu, tylko dałeś durny komentarz. W taki sposób to wszystko można wyjaśnić.

Dragomir

Dobra, nie pisze się takich rzeczy, wiem przecież. Dostałem zaćmienia umysłu, a Autorkę jeśli to czyta przepraszam za niewłaściwą postawę.

dewitalizacja

Trochę wtopa walnąć taki tekst w światowy dzień walki z depresją :p

Dragomir

W każdy dzień to wtopa. Napisałem to jak ostatni ch.j. Mam ostatnio kiepski okres, życie mi trochę daje po dvpie albo ja sam coś wymyślam, ale wierzę w to co wymyśliłem więc dla mnie jest prawdziwe ;) no i yebnąłem tekst jak squrwol. Raz jeszcze przepraszam autorkę, a Wam przyznaję rację. Należała mi się krytyka.

Przynajmniej nie idę w zaparte że nigdy się nie mylę, tyle dobrego.

Dodaj anonimowe wyznanie