#xZ1fj

Właśnie się dowiedziałam, że jak wypiszę się z religii, to zostanę wyrzucona z domu i mam się więcej rodzinie nie pokazywać, bo nie będę już ich córką.
Mam 18 lat.

Ach, ta miłość rodzicielska...
prettywoman Odpowiedz

Ciekawe kiedy w końcu ci wszyscy "zagorzali katolicy" zrozumieją, ze siłą nikogo do wiary nie przekonają, że to wolny wybór każdego człowieka i że zmuszenie wywiera wręcz odwrotny skutek.

Kreatywnainaczej

Myślę ze katolicy doskonale to rozumieją. Pseudokatolicy mniej, ale że ich zachowania budzą kontrowersje, to właśnie o nich pisze się takie wyznania.

Taminamina

Może w przyszłości

prettywoman

Kreatywnainaczej, cudzysłów miał sugerować przynależność do tej drugiej grupy.

mkoijmkoij

Myślę, że ci pseudomiłosierni katolicy nigdy tego nie zrozumieją. I najgorsze jest to, że żadne argumenty do nich nie przemawiają.

Poroniec

Raczej nie sądzę, że rozumieją. Kto to według Ciebie prawdziwy katolik a, który to ten pseudo? Jak ich odróżnić? Jak oni też mogą udawać i skrywać się za maską? Nie ma czegoś takiego jak prawdziwy katolik. Również nie ma czegoś takiego jak prawdziwy polak. Bo każdy z nas jest tylko człowiekiem. Z natury złym. Niestety. Wiara nic nie oznacza. Liczy się umysł i czyny.

Kreatywnainaczej

@Poroniec ja chyba nie do końca rozumiem o czym Ty piszesz. Odróżnić ich jest bardzo łatwo, pseudokatolicy (a nazwaliśmy ich tak na potrzeby wyznania) to ci fanatycy, którzy interpretują PŚ zbyt dosłownie, zmuszają swoje dzieci do wiary i chcieliby zmusić też innych, a każdego odmieńca najlepiej zlinczować. Katolicy natomiast, żyją tak jak przykazał Pan Bóg, są miłosierni i tolerują innowierców, bo wiedzą, że nikogo siłą na swoją wiarę nie nawrócą. I nie myl katolików ze świętymi. Katolik ma prawo popełniać grzechy, a wynika to z jego ludzkiej natury, wolnej woli i skłonności do złego (jak sam zauważyłeś). Po to mamy spowiedź świętą, żebyśmy mogli prosić Boga o przebaczenie i solennie przysięgać, że grzechu się już nie powtórzy. Oczywiście potem znów upadamy, bo taki jest już nasz los. Ale dopóki grzechu żałujemy, pokutujemy za niego i staramy się unikać, jednocześnie nie wyrządzając szkody drugiemu człowiekowi i dbając o jego dobro, dopóty jesteśmy prawdziwymi katolikami.

Xardas11

Religia jest jak penis . Nie chwal sie tym publicznie i nie wpychaj nikomu na sile ...

jupi798

Sam jestem katolikiem i nie ukrywając - grzeszę. Nie jestem może zagorzałym katolikiem ale sam ks. Jan Kaczkowski mówił "Nie trzeba być katolikiem, żeby być dobrym człowiekiem"

Brokula

Xardas11 to było chyba bardziej jak: Religia jest zupełnie jak penis. Jest w dobrze kiedy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jak wyciąga go i zaczyna machać mi nim przed nosem to mamy tu pewien problem 😂

Iorveth

Nigdy nie zrozumieją, że ktoś jest niewierzący. Zawsze się znajdzie jakiś debil który na siłę próbuje nas ateistów ,,nawrócić".

Izajasz Odpowiedz

Żyję w środowisku, gdzie osoby traktują takie rzeczy jak np. wypisanie się z religii wręcz traumatycznie, chłodno traktują ludzi niewierzących, nie potrafią zrozumieć że każdy ma prawo do własnego światopoglądu, a inny nie znaczy gorszy, sama jestem wierzaca, ale bardzo wkurza mnie takie podejście, to jeszcze bardziej odstrasza od religii zamiast zachęcić..

Poroniec

Ja na szczęście mam oświeconych znajomych. Na szczęście niewierzących, ale przynajmniej nie wtrącamy się i szanujemy inność. Szkoda, że większość tych katoli tego nie pojmuje.

nkp6

Poroniec: "na szczęście niwierzących" "większość tych katoli" - nie brzmi to jakbyś szanował ludzi wierzących, określenie "katole" jest zwyczajnie nasycone złością i niechęcią.

Shido

Ja wyznaje zasadę doś "wulgarną" ale dobitnie pokazującą jak to powinno wyglądać:
"Religa jest jak chu... penis. Masz? To fajnie, ale nie pokazuj go każdemu i nie wpychaj go tym którzy go nie chcą, a już na pewno nie wpychaj go na silę dzieciom".

Z gwałtu jeszcze nic dobrego nie wynikło (poza związkiem Deanerys z Khalem Drogo), a już na pewno w wyniku gwałtu ktoś nie pokocha seksu, to tak samo z wiarą jak sie kogoś "gwałci" wiarą, to zamiast poczuć klimat religii - prędzej ją znienawidzi.

SaraBB

Ty... ty... ty... Shido! Powiedz mi gdzie w Internecie można obejrzeć Grę o Tron od początku 😞 szukałam, ale jakoś nie mogę trafić na dobre strony, byłabym wdzięczna za wskazówki 😉

Poroniec

To kiepsko szukałaś. Na cda i kinomanie, ew. zalukaj.

Iorveth

Na zalkukaj tv są wszystkie sezony.

Asiunia17 Odpowiedz

Powiedz im że jest Rok Miłosierdzia i nie mogą tego zrobić bo wbrew religii będą :P

Shadowcat7 Odpowiedz

Powiedz mamusi, że jeśli wyrzuci Cię z domu, to spotkacie się na rozprawie o alimenty. Przestraszy się opinii ludzi.

goferzdzemorem Odpowiedz

Co to za katolicy skoro chcą wyrzucić z domu swoje dziecko? Czy to czasami nie jest religia która uczy,aby miłować swoich bliźnich?

RobynAdriannea

Niektóre osoby niewierzące mogłyby być przykładem do naśladowania dla tych niektórych "katolików"

BobMarley Odpowiedz

Ja powiedziałem Ojcu że nie będę chodził do kościoła to sie do mnie nie odzywa od 4 miesięcy

Mam 21 lat

geodetaaa

Ja jak tak mojemu powiedziałam to mnie wysłał do spowiedzi XD mam 20 lat

Wiewior627

Mam znajomego katolika, który dostał objawienia, więc znam ich sposób myślenia. Tu nie chodzi o to, że się na ciebie obraził, tylko o to, że "z kim przystajesz takim sie stajesz". Ogólnie głupio postąpił, bo jesteś jego synem, ale mam nadzieję, że przybliżyłem ci powód jego zachowania :)

Frisk Odpowiedz

O tyle chora logika że wypisanie się z religii nie zawsze oznacza bycie niewierzącym/wiarę w innego boga niż ten "nasz", czasem to po prostu wina kijowego nauczyciela...

RudyCharakter Odpowiedz

Hm a to nie jest tak, że Bóg kocha każdego człowieka bez względu na wszystko?

A nie, zapomniałam, ze są wyjatki takie jak osoby homoseksualne, niewierzące, niepraktykujące bądź po prostu takie, które wątpią lub wypisują się z religii ;]

Tak sobie jeszcze myślę, że fanatyzm powinien być 8 grzechem głównym.

tynka26

Zapomniałaś o ludziach z in vitro xd

Kreatywnainaczej

Fanatyzm nie jest ósmym grzechem głównym, ale w PŚ jest napisane, że również jest grzechem. Niestety nie powiem Ci gdzie, bo nie pamiętam, ale czytałam gdzieś o tym. Księża zresztą też to potwierdzają.
A jeśli chodzi o Twoje "wyjątki", to.. no cóż... To nie są żadne wyjątki. Bóg kocha każdego bez wyjątku i nikogo od siebie nie odpycha. Kościół miał w zwyczaju odpychać takich ludzi, ale teraz sam już trochę przystopował. Homoseksualni nie dostaną rozgrzeszenia, jeśli nie zdecydują się żyć w czystości, bo popełnianie grzechu sodomskiego w pełni świadomie, regularnie prowadzi do utraty łaski uświęcającej. Osoby niewierzące, niepraktykujące i wątpiące same odchodzą od Boga, a że On dał im wolną wolę, to poza smuceniem się z ich powodu, nic nie może zrobić.
Więc reasumując, Bóg nikogo nie odrzuca, to ludzie wybierają, a później mają pretensje.

gitarzystka Odpowiedz

Ach, ta miłość katolicka...

SHXCXCHCXSH Odpowiedz

Jak masz 18 lat to się sama wypisz i nikomu nic nie mów. Ludzie jakie wy macie problemy. 18 lat to już powinnaś być dorosła a nie

SHXCXCHCXSH

Moja mama się przez 3 lata nie dowiedziała. Nawet teraz pewnie nie wie. Ludzie na jakim wy świecie żyjecie

SHXCXCHCXSH

Interesuje się bardzo :) a poza tym dzieckiem juz nie jestem. W dzienniku elektronicznym nie ma ze nie chodzisz na religię jest tylko napisane "brak ocen" a poza tym może się dowiedziała ale jest normalną matką i nie zmusza mnie do czegoś czego nie chce. Szanuje moje zdanie :) bardziej wyrodną matką będzie jednak ta która chce wyrzucić swoje dziecko z domu z tak głupiego powodu

PannaLukrecja

Moja mama ma poglądy zbliżone do matki autorki. Po 18 wypisałam się z religii, nic nie wie, nie ma problemu. Da się? Da się. A mam w szkole dziennik elektroniczny (mówię, bo ktoś poruszył ten problem w swoim komentarzu). Czasami trzeba wziąć sprawy w swoje ręcę... I dlaczego przedstawiciele religii, która tyle mówi o miłości do bliźniego, tak często okazują tyle nienawiści? Autorko, współczuję ci w tej sytuacji, ale czasem naprawdę trzeba wziąć sprawy we własne ręce.

wakethedemon

W dzienniku elektronicznym jeśli nie chodzisz na religię to zazwyczaj zamiast "religia" masz coś w rodzaju "zajęcia w czyteli", jak u mnie :)
Poza tym co ma do rzeczy to, że ma 18 lat? Nadal się uczy, więc obstawiam, że jest na utrzymaniu rodziców, jeśli wypisze się sama i oni jakoś się o tym dowiedzą to może mieć bardzo nie ciekawie, gdy stwierdzą, że "nie jest już ich córką" i może się nie pokazywać w domu.

Rudowlosa

U nas w szkole pomimo pełnoletności musieliśmy mieć zgodę rodziców na niechodzenie na religię.

Zobacz więcej komentarzy (31)
Dodaj anonimowe wyznanie