#No3S5

Jestem psychologiem. Po dzisiejszej wizycie nie wiem co ze sobą zrobić. Przyszedł do mnie mężczyzna z myślami samobójczymi. Niestety takie jest życie, prawda?

Problem w tym że jest pilotem. Najgorsze jest to, że nie mogę nic z tym zrobić, mogę jedynie próbować mu pomóc.
RedWidow Odpowiedz

A to czasem nie jest tak, że tajemnicę lekarską można złamać w razie zagrożenia życia pacjenta lub innych osób?

Szeherezada

„Katalog okoliczności ograniczających prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych”
A oto jeden z punktów:
„Zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób (art. 14 ust. 2 pkt 2 PrPacjU)”

herooftheday

To podobno jest tak, że dopóki nie zdradzi danych tej osoby o samym jej przypadku może mówić.

ewokiee

herooftheday jasne, na tym opierają się tzw. case'y medyczne - przypadki, ale tu mowa o czymś innym

Hermiona1

Jeśli utrzymanie tajemnicy lekarskiej może zagrażać życiu danej osoby lub innych osób to można ją złamać

byleja

To w przypadku tajemnicy spowiedzi nie można złamać jej w żadnym wypadku. Tajemnica lekarska jest lżejsza.

eyuioa

Można :)

RainbowDash

Dopóki pacjent nie powie mu tu i teraz, że planuje się zabić, to może tajemnicę złamać. Ale jak przychodzi tylko i mówi że ma myśli samobójcze to nie może ;)

Rudowlosa

Ja chodzę na terapię, psycholog powiedział mi na początku, że obowiązuje go tajemnica lekarska, CHYBA ŻE w czasie spotkania któregokolwiek powiem mu coś, co zagraża mnie lub innym, więc z tego wychodzi, że można złamać tę tajemnicę również w takim przypadku jak w wyzwaniu.

nkp6

Nie może w tym przypadku. Gdyby stwierdził, że zrobi to lecąc samolotem- nawet musi temu zapobiec. Jeśli zaś pacjent ma myśli samobójcze, a przychodzi do psychologa/psychiatry - to znaczy, że stara się to zwalczyć. Generalnie psycholog powinien starać się go odwieść od tego i w między czasie wybadać delikatnie czy byłby zdolny do skrzywdzenia niewinnych ludzi w taki sposób.

zakretas123

@Rudowłosa Nie, nie można złamać tajemnicy w takim przypadku. Gdyby pilot powiedział, że kiedy leci samolotem ma ochotę doprowadzić do wypadku żeby ze sobą skończyć wtedy a i owszem. Ale SAME myśli samobójcze nie wystarczą.

Zobacz więcej odpowiedzi (3)
NFZ Odpowiedz

Jednak zawód psychologa to duża odpowiedzialność.

Gravity

@NiebieskiMotylek A ty znowu się wszystkiego czepiasz? Życia nie masz?

kozak1337

huj ci na imie

Kartka Odpowiedz

Nie wiem, czy psychologów obowiązuje tajemnica lekarska, ale faktyczne można ją złamać, jeśli jej zachowanie może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia albo dla życia innych osób. To jest w art. 40 ustawy o zawodzie lekarza, więc proszę Cię zrób coś z tym. Może zapytaj jakiegoś prawnika jak się zachować w tej sytuacji?

paula001

Obowiązuje kodeks etyczny. I mówi m. in. o dochowaniu tajemnicy.

Bast Odpowiedz

Ciekawe...Była taka sama historia na demotywatorach. Przypadek?

lubieborowki

Jakiś czas temu był wypadek, że samolot rozbił się o skały/ góry, no i sie później okazało, że pilot miał problemy psychiczne i też myślał nad samobójstwem

Ryby Odpowiedz

Psycholog nie jest lekarzem. Nie może przepisywać leków, ani psychoterapii, ani niczego. Nie obowiązuje go też tajemnica lekarska, bo uwaga nie jest lekarzem. Obowiązuje go natomiast etyka zawodowa psychologa.

zakretas123

O ile nie mylę obowiązuje go tajemnica psychologa.

Yyyyyyyyyy Odpowiedz

Jakoś mi trudno uwierzyć, że już pracujący psycholog nie wie, że w pewnych uzasadnionych przypadkach jest zwolniony z tajemnicy zawodowej

byleja

Przykre, ale nie brakuje specjalistów, którzy ze studiów wynieśli tylko papiery.

Luuuuuuzik

Wie, ale tak jak komentowałam pod innym komentarzem, sam fakt ze jej pacjent jest pilotem o niczym nie swiadczy. O ile nie powie, ze chce sie zabic w pracy, to ona nie moze tego wyjawic, bo przeciez stracilaby jakakolwiek wiarygodnosc. nikt by wiecej do niej nie przyszedł.

CLAyPL Odpowiedz

Pomijając tajemnicę lekarską, nie jest powiedziane czego pilotem jest ten pacjent. Jeżeli jest pilotem szybowca to raczej nikogo nie zabije, chyba że na ziemi. Po za tym w dużych samolotach czy to do przewozu ludzi czy typu cargo zawsze jest dwóch pilotów. Gdyby jeden chciał się rozbić drugi powinien mu to uniemożliwić.

nata Odpowiedz

Ale to, że chce się zabić, nie musi oznaczać, że akurat w ten sposób...

Freia Odpowiedz

Ale co? Powiedział ci, że oprócz tego, że chce się zabić, chciałby też zabić swoich pasażerów rozbijając samolot? Bo chyba to, że po prostu chce się zabić nie jest szczególnie groźne dla nikogo poza nim samym.

FoxyLadie

Może pomyśleć, że 'to ten moment, kiedy zakończę swoje męki' w momencie prowadzenia samolotu.

Aż strach latać.

Freia

Tak samo jak każdy inny z myślami samobójczymi np.podczas prowadzenia samochodu... Nie rozumiem po prostu tego przerażenia, że jest on akurat pilotem.

DietaObrotowa

Osoby z myślami samobójczymi w ogóle nie myślą jasno. Niebezpieczeństwo w tym wypadku jest niestety spore.

DLH454 Odpowiedz

Nie ma żartów. Chyba nie chcemy powtórki Andreasa Lubitza.

Zobacz więcej komentarzy (23)
Dodaj anonimowe wyznanie