#whqAM

Historia za stażu w gabinecie dentystycznym.

Do gabinetu przyszła kobieta w celu usunięcia kamienia nazębnego, którego nagromadziło się dość dużo. W trakcie zabiegi pacjentka zaczęła odczuwać dość silny ból i poprosiła u znieczulenia. Jednak dentystka, u której miałam staż, powiedziała tylko coś w stylu "dasz radę, tylu ludzi wytrzymuje bez znieczulenia, taki ból to nic w porównaniu z porodem". Zdziwiło mnie to trochę, ale w końcu to ona miała dyplom i doświadczenie, więc nie zamierzałam podważać jej kompetencji.

Po skończonej wizycie ciekawość wzięła górę i zapytałam dentystkę dlaczego tak postąpiła. Odpowiedziała, że ta pani to jej wieloletnia pacjentka. Pracuje jako położna w szpitalu i w zeszłym roku odbierała jej poród. Na kilkukrotną prośbę o znieczulenie usłyszała tylko "dasz radę, młoda jesteś, nie będę zawracać głowy lekarzowi, tyle kobiet urodziło bez znieczulenia, to ty też możesz". Efekt był taki, że dentystka miała traumę po porodzie i przez miesiąc nawet nie zbliżała się do dziecka, bo za każdym razem gdy na nie patrzyła, przypominał się jej potworny ból, jakiego doświadczyła. Wtedy postanowiła dać do zrozumienia położnej, że leczenie zębów również można wytrzymać bez znieczulenia, ale takie męczenie się w imię idei jest bezcelowe i jeśli ktoś nie może wytrzymać, to należy zrobić wszystko, by złagodzić jego ból.
Softkitty1 Odpowiedz

Znieczulenie powinno być na żądanie. Składki się płaci i gunwo z tego się dostaje.

PoraNaPiwo

Dokładnie. Cały nfz powinien zostać sprywatyzowany. Dopóki będą państwowe posadki, to cały czas będą się zdarzać takie kwiatki. W prywatnej klinice, to jest nie do pomyślenia, żeby położna tak się ośmieliła szczeknąć do pacjentki. Zaraz by się nauczyła, że klienta trzeba szanować. I tak, osoba płacąca składki jest poniekąd klientem i należy jej się szacunek.

ohlala

A nie jest? Nie interesowałam się tym, bo nie zamierzam rodzić, ale skoro nie jest na żądanie, to niby kto i w jaki sposób ma zadecydować o tym, kiedy podać znieczulenie? Przecież ani lekarz, ani położna nie wiedzą, jaki jest próg bólu rodzącej...

Chociaż ostatnio wyskoczyła mi dyskusja ratowników medycznych, których lekarze suszyli głowy za podanie leków przeciwbólowych ludziom po wypadkach, więc nic mnie nie powinno już dziwić.

Karboksyhemoglobina

Nie jest. Bardzo często nie ma komu podać tego znieczulenia (mamy baaardzo mało personelu medycznego, szczególnie anestezjologów) albo jest położna wyznająca motto "rozłożyłaś nogi to teraz masz cierpieć". Niestety nadal wiele kobiet nie dostaje znieczulenia bo nie.

ohlala

Powiedziałabym, że to nieludzkie, ale - jak widać, to bardzo ludzkie.

derp

Otóż to, przecież codziennością w wielu szpitalach jest, że na dyżurze jest jeden anestezjolog, który zabezpiecza oddział intensywnej terapii (gdzie przecież leżą pacjenci w ciężkich stanach), w nagłych sytuacjach znieczula do zabiegów operacyjnych, które nie mogą poczekać do rana, czasem go jeszcze do resuscytacji wezwą... To ociera się o kryminał, ale niestety tak jest. I, co słusznie oburzające, ale po części zrozumiałe, bardzo często po prostu nie ma kiedy i jak przyjść znieczulić rodzącej kobiety, zwłaszcza że (o ile mi wiadomo, ale mogę się mylić) znieczulenie też można wykonać tylko do określonego momentu akcji porodowej, więc może być trudnym takie zsynchronizowanie obowiązków, żeby to wszystko się udało. Dla anestezjologa nieocenioną pomoc stanowi pielęgniarka anestezjologiczna, ale praktycznie to wszystko, co powyżej napisałem, odnosi się także do niej. Tak, to nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym kraju w XXI wieku. Ale w takiej rzeczywistości żyjemy i jedyną winą personelu bardzo często (jasne, że nie zawsze) jest tylko to, że nie rozmnaża się przez podział. Większość pretensji należy zatem kierować do zarządzających tym całym cyrkiem zwanym ochroną zdrowia.

ohlala

@derp

Jasne, ale o ile za brak anestezjologów można obwiniać rząd, który nie jest w stanie zatrzymać ich w kraju oferując godziwe zarobki, o tyle komentarze i traktowanie rodzących to już tylko i wyłącznie problem pracowników medycznych.

bazienka

Softkitty zgadzam sie tak bardzo mocno
tylkoz tym znieczuleniem to ejszcze sa takie hocki-klocki, z emusi zostac podane w konkretnej fazie porodu
i musi to zrobic anestezjolog, a jak na dyzurze jest jeden i np. jest w tym czasie operacja to coz...

PiratTomi

I w tej sytuacji rodząca powinna pozwać szpital, a sądy powinny uznawać te powództwa, zasądzając wysokie odszkodowania. Nagle by się znaleźli anestezjolodzy. Tak szczerze, co pacjenta obchodzi brak personelu. Płacimy składki i mamy prawo wymagać należytej opieki.

Karboksyhemoglobina

Super by bylo gdyby to tak dzialalo. Mamy straszniw niedofinansowana ochrone zdrowia. Czy cos sie zmieni gdy szpitale zaczna placic kary? Watpie. Personel medyczny protestowal, chcial zwiekszenia nakladow finabsowych czy ktos ich poparl? Nie. Ale wszyscy narzekaja na jakosc uslug.

bazienka

poki nie bedzie konsekwencji finansowych to nikt sie nie ogarnie, pirat ma racje

Zobacz więcej odpowiedzi (22)
lilarose Odpowiedz

Zemsta jest słodka

TrocheSeksu

I do tego nie tuczy 😍

Ostrzenozeinozyczki

Zemsta zemstą, ale najbardziej przygnębiające jest to, że przez takie sytuacje na polskich porodówkach kobieta miała traumę na widok własnego dziecka, zamiast tulić je w czasie najpiękniejszych chwil swojego życia. I żadna zemsta jej tego nie zwróci.

komentujebotak

@lilarose tylko nie do końca adekwatna... ból mniejszy przy usuwaniu kamienia i czas cierpienia duuuzo krótszy.

komentujebotak

@Ostrzenozeinozyczki dokładnie. Znieczulenie powinno się należeć jak psu buda.... A personel starać się wspierać a nie wygłaszać takie bzdury rodem ze średniowiecza

Vito857 Odpowiedz

Mocno piekielne, ale oczywiście należało jej się.

Caldas Odpowiedz

Co jest bardziej bolesne niż poród? Kop w jaja. Dlaczego? Bo kobiety chcą rodzić dzieci, a faceci nie chcą by ich ktoś kopał po jajach.

Karboksyhemoglobina

Czy kop w jajach do czegos prowadzi? Ma jakis cel? Bo celem porodu jest dziecko.

jankostanko33

Kobiety nie chcą rodzić, tylko chcą mieć dzieci. Gdyby dało się je sprowadzić na świat inaczeć, większość kobiet zapewne by się na to zdecydowała. Chociaż są fanatyczki, które uważają, że ma boleć, bo jak nie, to nie jesteś prawdziwą matką i nie kochasz bombelka.

ohlala

Raczej nie znajdziesz kobiety, która chce rodzić. Ludzie chcą mieć dzieci, nie chcą cierpieć, ale bez jednego nie ma drugiego.

Poza tym kop w jaja jest jednorazowy i trwa chwilę, poród najczęściej trwa wiele godzin. Wracaj do swojej jaskini.

Postac

@Caldas ten żart nie jest śmieszny, zwłaszcza dla kobiet, które rodziły. Mam nadzieję, że nigdy tego nie powiesz matce swojego dziecka.

bazienka

caldas, nie ma mowy, bym z wlasnej woli urodzila dziecko
twoj argument jest inwalida

PiratTomi

Jaki z tego wniosek? Mówiąc o ciotowatym mężczyźnie, należy go określać słowami fiu*, ku*as itd, bo jak widać pi*da i ci*a to narządy odważnych ludzi, którzy są w stanie znieść ogromny ból i cierpienie dla dobra swojego gatunku.

RosaVarAttre

Nie rozumiem dlaczego tak często widuję ten żart. Już pominę fakt, że jest pozbawiony sensu i dość przykry z powodów wymienionych przez innych komentujących. To tak suche, że aż boli :)

Mrowkojad

Ale tu macie ból tyłka, autor komentarza tylko zażartował

Mrowkojad

Dodam, że żart słyszałam wiele razy, sama mam dzieci a mimo to, się zaśmiałam. Trochę dystansu

RosaVarAttre

Mrowkojad, no tak, jeśli ten konkretny żart uważamy za słaby to mamy kije w tyłkach :) My za to moglibyśmy stwierdzić, że masz kiepskie poczucie humoru, skoro taki tekst wystarczy ci, żeby się śmiać. I co teraz?

Zobacz więcej odpowiedzi (9)
Freezerx Odpowiedz

Kiedyś rozmawiałam o tym z pielęgniarką. Luźna rozmowa z ciekawości.
Powiedziała, ze personel do podania znieczulenia to może by i się znalazł, tylko jest to dodatkowa robota za darmo.
Więc zapytałam (nigdy nie wiadomo, jaka wiedza będzie potrzebna) za jaką opłata już by się chciało.
Wyszło, ze jakieś 700zl.
Może komuś się kiedyś przyda :)

Krucypapucy Odpowiedz

Tylko ze zabieg dentystyczny mozna przerwac - laski bez, pojde tam gdzie dostane znieczulenie - a porodu chyba nie

KlaraBarbara

Zależy, jak już zęba rozwiercili to niestety

Tradycjonalista Odpowiedz

I bardzo dobrze zrobiła

bazienka Odpowiedz

kiedys upiertolilam taka babe w reke, na porzadku dziennym bylo tez wyciaganie przeze mnie wiertla z buzi na chodzie
przez taka debilke stracilam stalego zeba w wieku lat 8, dzis bez znieczulenia nawet nie usiade na fotel

ale zemsta piekna, nie powiem

Krucypapucy

Wiec podaja Ci znieczulenie jeszcze w poczekalni? Zanim usiadziesz na fotel.

hyde989 Odpowiedz

Każdy kto bagatelizuje brać znieczulenia przy porodzie i mówi coś typu "dawniej w polu rodziły bez znieczulenia, wytrzymasz" też powinien u dentysty usłyszeć "dawniej wyrywali zęby obcęgami bez znieczulenia, wytrzymasz".

Nietoperzwpanierce Odpowiedz

Zemsta jest rozkoszą bogów.

Zobacz więcej komentarzy (3)
Dodaj anonimowe wyznanie