#rWwd3

Zapewne każdy z was ma inne spojrzenie na sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Szanuję każdą opinie ale chcę wam powiedzieć jaki ja mam na to pogląd, może bardziej wewnętrzne niż każdy z was, ale się nim z wami podzielę. Mój tato pracuje w wojsku, tak sam wybrał sobie ten zawód, ale był na poligonie 4 tygodnie, przyjechał do domu, zjadł obiad i dowiedział się, że tego samego dnia ma być o 2 w nocy na granicy.

Będzie tam kolejny miesiąc. No pewnie myślicie - śpi w hotelu i tak dalej. Nie, śpi w przedszkolu gdzie nawet nie ma łazienki do umycia się, więc myją się w  umywalkach. Każdy rozkaz nie wykonują z własnej woli tylko z tego co każe im dowódca, wyższe organy i wy pewnie myślicie że to co się dzieje, ten jeden filmik z krążący w internecie to ci żołnierze tego chcieli. ALE NIE. Mówiąc dalej ci emigranci chcą do Niemiec, no racja, ale jeśli Niemcy ich nie przyjmą to wracają do kraju, z którego przybyli czyli do nas. Teraz wszyscy mówią niech przejdą, idą dalej, mogą być u nas. A potem będą tylko popychadłami. O i stoją 24/7 w zimnie, krzakach, w czym im powiedzą, a pieniędzy nawet nie ma na baterie do latarek czy same latarki.

Więc nim zaczniecie ich oceniać to zastanówcie się, bo oni to robią dla was i dla mnie też, a to ja nie mam rodzica prawie 2 miesiące w domu.
rocanon Odpowiedz

Każdy wstępując do wojska powinien się liczyć z tym, że może znaleźć się na wojnie.

ohlala

Dokładnie. Żołnierze od tego właśnie są...

ms0nobody Odpowiedz

Twój ojciec sam wybrał sobie ten zawód, więc powinien się liczyć z konsekwencjami. Dzieci na granicy nie wybrały sobie takiego losu i takich warunków.

Tilia2

Dokładnie. Problem w tym, że tam są nie tylko rodziny potrzebujące pomocy, ale i osoby ścigane listami gończymi. Jak ich znaleźć? Ale masz rację, sytuacja jest straszna i trzeba wspierać pomoc humanitarną jak się da.

zjemcikota

Dzieci sobie nie wybrały. Tylko ich rodzice wybrali takie coś, zamiast iść do najbliższego bezpiecznego kraju. To nie są uchodźcy.

ms0nobody

Dlatego nie pisze nic o doroslych, tylko o bezbronnych i bezradnych dzieciach. One sa najbardziej poszkodowane w tej sytuacji. Na pewno nie ojciec autora, ktory mial swiadomosc, jakiego rodzaju prace bedzie musial wykonywac, wstepujac do wojska.

TrzyPingwiny

To co proponujesz? Mamy zabierać te dzieci siłą, a rodziców wykopywac wgłąb Białorusi?

A jęki autora są żenujące. Każdy, kto wybrał zawód żołnierza, musi się liczyć z tym, że nie zawsze będzie wygodnie, ciepło i bezpiecznie. Co innego gdyby mieli tam stać ludzie z przymusowego poboru na stanowisko mięsa armatniego.
Choć najlepiej byloby wystawić tam "naszych" polityków i liczyć na to, że gniew ciapatych zmiecie ich z powierzchni ziemi.

ms0nobody

Nic nie proponuje, chodzi mi jedynie o to, co napisalas w drugiej czesci komentarza. Autor jeczy i narzeka, jakby to on i jego rodzina byla najbardziej poszkodowana w tej sytuacji, a nie sa. On siedzi bezpiecznie w domu, a jego ojciec ma zawod taki, jaki sobie wybral.

Hvafaen

Trzypingwiny, nie siłą. Tylko dać im możliwość. Jeżeli rodzice puszczą dzieci to okay, jeżeli nie to muszą wracać. Tak się normalnie robi w całej Europie. Rodzina nie zawsze musi być razem. Często cała rodzina dostaje azyl, a często najpierw żona i dzieci, a mąż dołącza później. Czasami tylko dzieci i wychowują się w domach zastępczych.

radiant Odpowiedz

Mój ojciec służył w wojsku w czasie stanu wojennego i codziennie się modlił, by nie przerodziło się to w wojnę domową i nie musiał strzelać do rodaków.

Caldas

Mój dziadek dowodził batalionem zmechanizowanym. W czasie strajków w grudniu 1970 jego batalion stał pod Gdańskiem jako rezerwa, gdyby milicja i zaangażowane już oddziały wojska nie dały rady z tłumieniem strajku. Wydano im ostrą amunicję, a dziadek dostał wytyczne uwzględniające użycie broni wobec demonstrantów.
Na szczęście jedyny rozkaz jaki nadszedł, to powrót do koszar.

Econiks

A jakby padł inny, to co, by strzelał jak usłużny pies na rozkaz pana?

militarisch

@Econiks Taki jest zawód żołnierza. Posłuszeństwo wobec rozkazów. Dla ciebie mogą to być psy, ale dla nich to praca, nieważne jak brutalna.

Econiks

No nie, nie można wykonywać rozkazów sprzecznych z prawem i konwencjami genewskimi.

Ostrzenozeinozyczki

W historii tego świata, niejeden "wykonywał tylko rozkazy".

militarisch

@Ostrzenozeinozyczki Tak jak mówię, to zawód. Jak tych rozkazów nie chciał wykonywać, nie musiał tego zawodu mieć i tyle.

Econiks

To Twoim zdaniem, gdyby wojskowi dostali rozkaz od jakiejś szychy, by rozstrzelać uchodźców/strajkujące kobiety/ narodowców na marszu, to byłoby ok, bo to ich zawód, a fakt, że dostali rozkaz, by ich usprawiedliwił?

militarisch

@Econiks Nie. A twoim zdaniem gdziekolwiek powyżej wyraziłam opinię?

Caldas

@Econiks
Gdyby nie wykonał rozkazu, to stanął by przed sądem i zgodnie z ówczesnym prawem mógł zostać skazany nawet na karę śmierci.
A rozkaz i tak wykonał by ktoś inny.
W wojsku nie powinno się winić żołnierzy wykonujących nawet zbrodnicze rozkazy, tylko tych, którzy je wydają.
Poza tym zgodnie z obowiązującym wtedy prawem LWP mogło w określonych sytuacjach użyć broni "w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa lub przywrócenia porządku publicznego", a konwencje genewskie obowiązują w czasie wojny.

Econiks

Zbrodniarze wojenni są ścigani po wojnie.

Zobacz więcej odpowiedzi (1)
Econiks Odpowiedz

Czyli bycie żołnierzem to nie tylko bieganie po lesie z atrapą broni a także służba i spanie w nieprzyjemnych warunkach. Nie może być 😮 Niech Twój tatuś podziękuję rządowi, że nie ma latarki w końcu to oni finansują wojsko z naszych podatków (przynajmniej teoretycznie). Chciał służyć to niech nie narzeka.

A uchodźcy w tym zimnie spędzają noce i nawet nie mają gdzie się umyć. Dodatkowo są zastraszani i muszą patrzeć jak ich dzieci umierają. Może i nie są wzorem cnót ale nie zasługują na taki los. Żenada.

kociak301

@Econiks to niech idą skąd przyleźli, uciekają jak tchórze zamiast bronić i walczyć u siebie, żeby było lepiej... ale czego się spodziewać... to ciapate jest jak bydło (bez obrazy dla bydła). Wszędzie gdzie się pojawiają zostawiają po sobie syf, zniszczenie i gwałty.

Econiks

Wiedzą, że nie mają za kogo walczyć. Jakbyś żył w takich warunkach też byś nie chciał ginąć.
Jesteś rasistą i tyle. Kolejny srający, że każde życie się liczy ( najbardziej płodów zagrożonych aborcją) a dzieci (w pełni rozwinięte) innej rasy niech zdychają z zimna i głodu lub od grzybów.

kociak301

@Econiks jak nie mają za kogo? Przecież to "same matki z dziećmi", a tak na prawdę pełno wielkich chłopów gotowych do bitki, byle jak największy obszar zaciapacić. Tak jestem trochę rasistą, ale bronię najpierw swoich, oni nie mieliby skrupułów względem nas. To są dwa różne światy i nie ma szans żeby to pogodzić. A co do aborcji to jestem ZA i jestem też za eutanazją na życzenie (jakbyś jeszcze chciał wiedzieć). Nie popieram żadnego cierpienia, ale nie mamy na wiele spraw wpływu. Tak więc podsumowując, jak mam do wyboru swoich, czy obcy - Zawsze wybieram swoich.

TrzyPingwiny

Może to brutalne, ale uważam, że lepiej by cierpiały ich dzieci niż nasze. Niestety ci ludzie nie mają pokojowych zamiarów. Wyznają taką religie, która nakazuje im prowadzić świętą wojnę. W pojedynkę nie są niebezpieczni, ale gdy już zasiedlą większe obszary i zdobędą przewagę, nie będziemy bezpieczni.

O naszych można powiedzieć wiele złego, bo niestety mamy tu wszelkiej maści patologie, psychopatow i innych poyebancow, ale tamci ludzie, jak taka jedna pejsata nacja, mają takich jak my za nic. Ja czy ty jesteśmy dla nich innowiercami, których można sobie podporządkowac, wykorzystać, zajechać, a na końcu zabić, bo nasze życie oni mają za nic. Może wśród nich są normalni ludzie, nie przeczę, może tak być. W końcu w Polsce nie każdy jest zagorzałym katolikiem. Jednak myślę, że czasem nie warto wyciągać pomocną dłoń, bo można ją stracić. Nie chcę się bać opuszczać domu. Wystarczy, że covidianska zaraza zalała nasz kraj i u wielu ludzi wychodzą faszystowskie skłonności. Nie potrzebujemy więcej problemów.

Co zrobicie, jeśli się okaże, że oni zaczną terroryzowac naszych rodaków? Jeśli będą nas zabijać w imię swojej religii? Spójrzcie co się działo w Europie po napływie tej ludności do Europy. Nie było bezpiecznie.

Dobra, a teraz możecie mnie zjechac za rasizm, ksenofobie i co tam jeszcze sobie wymyślicie. Jednocześnie zaznaczam, że jestem za wolnością w zakresie aborcji, szczepień i w ogóle uważam, że przepisy powinny regulować jak najmniejszy obszar naszego życia.

Econiks

Ja nie mówię o wpuszczeniu ich i daniu im wolnej ręki tylko o tym, że mają gorzej niż ojciec autorki w wyznaniu, to po pierwsze.
Po drugie nie zasługują na to, by ginąć i przedstawiać ich jako potwory, skoro póki co nic nie zrobili, by zasłużyć na to miano (przynajmniej tak konkretną grupa). Należy się im jakakolwiek pomoc humanitarna i zapewnienie minimum, by przetrwali ten okres(a póki co to lokalnie ci źli, zaściankowi Podlasianie sami wychodzą z inicjatywą pomocy ), zwłaszcza dzieci i kobiety w ciąży.

MlotNaLewice

Oho kolejna julka ktora wpuscilaby ciapate bydlo do Polski.

Corazwiecejpustki

@ Econiks: Uzywasz argumentow logicznych kontra emocje w formie czystej.
Jesli ktos sie boi to postepuje wg. twardego wzorca i nie odstapi go nawet o krok. Jesli bedzie strzelal do bezbronnych, znajdzie na to uzasadnienie i bedzie dalej spal spokojnie z czystym sumieniem. No, co bardziej wrazliwi pojda sie wyspowiadac.

GeddyLee Odpowiedz

napisz to jeszcze raz, tym razem po polsku

Hypnosis

@GeddyLee a już myślałam, że to ze mną coś nie tak bo ledwo dało radę to czytać. Autor napisał to tak strasznie, że czytając to sama miałam mentalną wojnę w głowie.

Meluzyna12 Odpowiedz

Możecie mnie zmieszać z błotem ale mam to gdzieś i tak napiszę swoją opinię : dajcie mi karabin i postawcie na granicy. teraz wybiję wszystkich na wschodniej granicy, a później wezmę się za muzułmanów. Nawet nie wiecie jak mi się to marzy.

Hvafaen

Jesteś żałosny.

TrzyPingwiny

Życie to nie CS, chłopcze.

Poza tym lepiej żebyś się tam nie znalazł. Białoruscy politycy liczą na to, że Polska otworzy ogień, by móc nam wypowiedzieć wojnę.

karolina92

Meluzyno, Meluzyno. Porzuć płonne swe nadzieje...

Meluzyna12

oj głupiutkie debile. po 1 jestem kobietą. Po 2 przecież jest oczywiste że nikt mi broni nie da - chodzi mi o to że miło pomarzyć. po 3 nie gram i nigdy nie grałam w żałosnego csa. po 4 to nie nadzieje bo nadzieja jest w tedy kiedy jest szansa na spełnienie. jak już chcesz się wykazać znajomością utworu to chociaż cytuj adekwatnie do sytuacji/wypowiedzi.

TrzyPingwiny

Przyznaj, nie masz więcej niż 12 lat.

Meluzyna12

@TrzyPingwiny nie muszę ci się spowiadać ze swojego wieku ale już od wielu lat jestem po 18. dlatego nie będą dalej dyskutować z takim dzieciaczkiem jak ty pingwinku.

TrzyPingwiny

Tym gorzej, bo masz prawa wyborcze i możesz być rodzicem.

Nie cierpisz na jakieś upośledzenie umysłowe? Niemożliwe, by dorosła, dojrzała kobieta była taka głupia jak ty. To się nie dzieje naprawdę.

militarisch

@Meluzyna12 Zachowujesz się strasznie niedojrzale, a twoje teksty przypominają oburzenie 10-13 latka, jeśli można ufać mojemu doświadczeniu oczywiście. "Z takim dzieciaczkiem jak ty" - dzieci lubią innych wyzywać od dzieci, bo twierdzą, że postawienie się w roli dorosłego, sprawia, że automatycznie są wyżej w każdej dziedzinie, nie mając pojęcia jak naprawdę działa świat. "Żałosny cs" - stwierdzasz nagle, że jest żałosny, bo ktoś porównał twoją osobę do tej gry. Chcesz postawić siebie wyżej, sugerując, że nawet tego nie lubisz, jednak dojrzały człowiek tak by się nie oburzył na tekst o cs'ie, a co więcej, pewnie by na to nawet nie zareagował - autorka komentarza sama napisała to ironicznie, a to mówi samo za siebie.

karolina92

@Meluzyna12 Ta 12 w Twoim nicku to Twój wiek, skrócony rocznik(2012), czy IQ?

Ellesans Odpowiedz

"Tato" to wołacz, powinnaś użyć mianownika "tata".

militarisch Odpowiedz

Popracuj nad interpunkcją, proszę, żeby dało się jakkolwiek zrozumieć.

Baruch Odpowiedz

Żołnierze są od wykonywania rozkazów. Naiwne jest myślenie, że ta sytuacja na granicy to walka z reżimem Łukaszenki to szopka polityczna, która odwraca uwagę obywateli od najważniejszych toczących się problemów w naszym kraju. w
Wykorzystuje to opozycja jak i partia rządząca. RZĄD I OPOZYCJA NIESKOŃCZONA KOALICJA!

Trzypion Odpowiedz

Jest taka prosta rzeczm jak RAPORT. I juz nie trzeba zniosic wrednego dowódcy co każe byc kutasem.
No tylko wtedy trzeba by sie zająć uczciwą pracą i pracowac do 65 latek. A to już nei jest fajniusie.

Zobacz więcej komentarzy (1)
Dodaj anonimowe wyznanie